Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Přechodný pobyt cizinců

Žádost o přechodný pobyt jednoduše podáte na každé pobočce Ministerstva vnitra ČR. Do 30 dnů se pak dozvíte, jestli si můžete potvrzení vyzvednout. Potvrzení můžete získat pouze v případě, že jste v minulosti neohrozili bezpečnost státu a nenarušili veřejný pořádek.

Otázka přechodného pobytu se týká především občanů EU a rodinných příslušníků občanů EU.

Přechodný pobyt pro občany EU

Pokud jako občan EU plánujete pobývat na území ČR déle než 3 měsíce, můžete požádat o vydání potvrzení o přechodném pobytu. S tímto potvrzením je pak pro vás snazší získat například českou registrační značku vozidla nebo zažádat o hypotéku.

Frenkee box
Potvrzení o přechodném pobytu ti v budoucnu usnadní také případné dokazování nepřetržitého pobytu v ČR, pokud se rozhodneš žádat o trvalý pobyt.

Přechodný pobyt pro rodinné příslušníci občanů EU

Situace je ale jiná u rodinných příslušníků občanů EU, kteří musí požádat o vydání potvrzení o přechodném pobytu. A to nejpozději do 3 měsíců od jejich vstupu na území ČR.

Zdravotní pojištění cizinců s přechodným pobytem

Občané EU, kteří platí zdravotní pojištění ve své zemi a vlastní platný průkaz Evropského zdravotního pojištění (EHIC), mají automaticky nárok na nezbytné ošetření v rámci nutné a neodkladné zdravotní péče. Tuto situaci mají klasicky turisté, kteří přijedou do Prahy na dovolenou.

Při žádosti o přechodný pobyt na území ČR je ale nutné předložit doklad o sjednaném zdravotním pojištění na území ČR. Pokud tedy nemáte nárok na veřejné zdravotní pojištění, je komerční zdravotní pojištění pro cizince tou správnou volbou.

Chcete lépe pochopit, jak v ČR funguje zdravotní pojištění pro cizince z EU? Přečtěte si článek, který jsme této problematice věnovali.

Zdravotní pojištění příbuzného cizince na návštěvě v ČR

Rodinní příslušníci občanů EU musí mít podle zákona č. 326/1999 Sb. sjednané komerční zdravotní pojištění.

Zaměstnání cizince s přechodným pobytem

Na cizince z EU se v rámci pracovního trhu pohlíží jako na české občany. Ode dne, kdy podáte žádost o přechodný pobyt, můžete začít pracovat, a to bez dalšího povolení k zaměstnání.

Mám jako zaměstnavatel nějaké další povinnosti? Jediná náležitost, kterou musíte navíc splnit, je informovat o novém zaměstnanci Úřad práce – tato povinnost vychází ze zákona o zaměstnanosti č. 435/2004 Sb.

Frenkee box
Věděl jsi, že jako rodinný příslušník občana EU máš stejné podmínky pro vstup na pracovní trh v ČR jako občan EU?

Často se ptáte

 • FAQ - otázka

  Které země momentálně patří do EU?

  Do Evropské unie aktuálně patří tyto země: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Itálie, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko a Velká Británie.
  FAQ - odpověď
 • FAQ - otázka

  Kde najdu jednotlivé pobočky Ministerstva vnitra ČR?

  Seznam poboček nejrychleji najdete na oficiálních webových stránkách Ministerstva vnitra ČR.
  FAQ - odpověď

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění
Stačí zadat svůj e-mail.
Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Chráněno službou reCAPTCHA. Ochrana soukromí - Smluvní podmínky