Pojištění bytu

Pokud bydlíš v pronajatém bytě, o pojištění nemovitosti se nemusíš starat. I tak je ale dobré si sjednat pojištění domácnosti a pojištění odpovědnosti za škodu.

V průvodci naleznete

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Pojištění bytu – cena

Cena pojištění bytu se většinou pohybuje okolo 100 Kč měsíčně. Samozřejmě ale hodně záleží na velikosti bytu, jeho lokalitě a na rizicích, jaká do pojištění chcete zahrnout. Vliv na cenu má ale i to, jakou hodnotu byt má a na jaké spoluúčasti se s pojišťovnou domluvíte. Slevu pak mohou dostat klienti, které mají u pojišťovny sjednaný i další produkt, nebo klienti s průkazem ZTP a ZTP/P.

Pojištění bytu v osobním vlastnictví

Jestliže máte svůj byt, budete si muset sjednat jak pojištění samotné nemovitosti, tak pojištění domácnosti. K tomu se vyplatí pořídit si i pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti.

Pojištění nemovitosti kryje škodu na stavbě jako takové a stavebních součástech bytu a nebytových prostor, které k němu patří. Do nebytových prostor se řadí třeba garáž nebo sklep. Pod stavební součástí si můžete představit cokoli, co je pevně přidělané ke stavbě – například topení nebo klimatizace.

Pojištění nemovitosti vám ale nepokryje škodu na jeho vybavení. Pokud chcete pojistit nábytek, kuchyňskou linku, elektroniku, knihy, oblečení, sportovní vybavení nebo dokonce uložené peníze, musíte si sjednat pojištění domácnosti.

Pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti se vztahuje na škody, které kvůli vašemu bytu vzniknou třetím osobám. Patří sem například vytopení sousedů kvůli prasklému potrubí.

Pojištění družstevního bytu

Jiná situace je u družstevního bytu. V tomto případě totiž nevlastníte samotný byt, ale jen podíl v bytovém družstvu. Majitelem bytu i dál zůstává družstvo a o sjednání pojištění nemovitosti by se tak mělo postarat jeho představenstvo.

I tak je ale dobré, abyste se jako podílníci v družstvu o pojištění zajímali. Pokud by se s nemovitostí cokoli stalo, pořád se to týká vašeho majetku.

V okamžiku, kdy se rozhodnete družstevní byt převést do osobního vlastnictví, je potřeba pojištění nemovitosti sjednat. Družstvo totiž přestává být majitelem bytu a všechna práva a povinnosti tak přecházejí na vás. I kdyby družstvo starou pojistku náhodou nezrušilo, pojišťovna ji v případě pojistné události nejspíš neuzná.

Pojištění bytu v nájmu – pronajímatel

Pokud svůj byt nabízíte k pronájmu, pojištění nemovitosti i dál zůstává vaší zodpovědností. Pokud by na něm došlo ke škodě, vy jako pronajímatel máte povinnost zajistit opravu. Je tedy na vás, jestli ji zaplatíte ze své kapsy, nebo se spolehnete na pojišťovnu.

Jestliže byt nájemcům nabízíte včetně nábytku a dalšího vybavení, je dobré si sjednat i pojištění domácnosti. Jiné je to samozřejmě v případě, že si nájemce veškerý nábytek přinese. Ve většině bytů ale pronajímatel přenechává nájemci k užívání minimálně kuchyňskou linku se všemi spotřebiči, na kterou se pojištění domácnosti také vztahuje.

Některé pojišťovny vám jako pronajímateli nabídnou i připojištění odpovědnosti nájemce. Konkrétní člověk přitom ve smlouvě ani nemusí být uvedený. O tom se vyplatí přemýšlet hlavně v situacích, kdy byt pronajímáte na kratší dobu a nájemníci se v něm častěji střídají.

Pojištění pronajatého bytu – nájemce

Ti, kteří bydlí v pronajatém bytě, pojištění nemovitosti řešit nemusí. Pojištění domácnosti ale zpravidla ano – ať už si do bytu nastěhují svůj nábytek, nebo jen pár svých osobních věcí.

Pojištění domácnosti totiž kryje jakýkoli movitý majetek, který je součástí vašeho bytu. Pokud vám z domácnosti zloděj ukradne elektroniku nebo jízdní kolo, bude se vám pojištění domácnosti hodit.

Odpovědnost nájemce bytu za škodu

Než se nastěhujete do pronajatého bytu, měli byste se zamyslet nad sjednáním pojištění odpovědnosti. Pokryje vám škodu v případě, že nedopatřením zničíte nebo poškodíte věc, která patří majiteli bytu. Někteří pronajímatelé toto pojištění při podpisu smlouvy dokonce vyžadují.

Odpovědnost ale nájemce nese jen za škody, které sám způsobil. Na skutečnosti, které nemohl ovlivnit, se vztahuje pojištění odpovědnosti z vlastnictví nemovitosti – to by měl mít sjednané majitel bytu. Do těchto situací by patřil například požár způsobený zkratem v zásuvce, který by poničil okolní byty.

Pojištění bytu online

Dnes už kvůli sjednání pojištění většinou nemusíte na pobočku. Všechno se dá vyřídit online z domova. Stačí vyplnit pár polí se svými údaji a požadavky na pojištění a nabídky máte před sebou. Spočítejte si nezávazně, na kolik by vás pojištění domu, domácnosti nebo odpovědnosti vyšlo ve Frenkeeho online kalkulačce.

Často se ptáte

 • Co má vliv na cenu pojištění domácnosti?

  Zobrazit odpověď

  Finální cenu pojištění domácnosti ovlivňuje hlavně těchto 5 faktorů:

  • Výše pojistné částky – Hodnota, na jakou svůj majetek pojistíte, by měla odpovídat skutečnosti. V žádném případě se nevyplatí cenu své domácnosti přeceňovat, ale ani podceňovat. V případě pojistné události by se vám to vymstilo a dostali byste od pojišťovny jen zlomek peněz.

  • Lokalita vaší domácnosti – Je rozdíl, jestli bydlíte v Praze, na malém městě, nebo na vesnici. Každá oblast leží v jiném pásmu rizikovosti – tedy pravděpodobnosti vzniku pojistné události.

  • Spoluúčast – Sami si nastavíte, jak velkou spoluúčast si s pojišťovnou dohodnete. Mějte jen na paměti, že čím vyšší spoluúčast si sjednáte, tím nižší částku za pojištění platíte. Na druhou stranu ale v případě, že se s vaší domácností něco stane, dáte víc peněz ze svého.

  • Zabezpečení domácnosti – Tato veličina úzce souvisí s výší pojistné částky. Čím vyšší je totiž hodnota vašeho majetku, tím lepší zabezpečení po vás bude pojišťovna chtít. Bezpečnostní zámky, alarmy, kamery – to všechno samozřejmě zvyšuje úroveň zabezpečení majetku. Pro případ řádění živlů se zabezpečení posuzuje podle materiálu, který majetek chrání. Cihlový dům je odolnější než dřevěný, kovový trezor na cennosti je zase lepší než skříň z dřevotřísky.

  • Frekvence plateb – Nejvýhodnější pro vás je, když si nastavíte roční platbu. Pokud z nějakého důvodu potřebujete částku rozdělit a platit častěji, pojištění vás zpravidla vyjde o něco dráž.

  Co má vliv na cenu pojištění domácnosti?
 • Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?

  Zobrazit odpověď
  Musím mít pojištění nemovitosti k hypotéce?
 • Co znamená pojištění stavebních součástí?

  Zobrazit odpověď
  Co znamená pojištění stavebních součástí?

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění