Komplexní zdravotní pojištění cizinců – srovnání pojišťoven

Komplexní zdravotní pojištění nabízí celá řada pojišťoven. Jak se ale od sebe liší jednotlivé nabídky a kterou variantu bys měl zvolit? Přesně na takové otázky odpovídá můj průvodce.

V průvodci naleznete

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění

Komplexní zdravotní pojištění cizinců pro lékařské ošetření bez starostí

Komplexní zdravotní pojištění je jednou z variant komerčního zdravotního pojištění cizinců. Je povinné, pokud se snažíte získat vízum do ČR, ale může se vám hodit, i když ho reálně mít nemusíte. Lékařské ošetření je nákladnou záležitostí, a tak je vždy lepší, když platba nemusí jít z vaší kapsy. Za komplexní zdravotní pojištění je nutné vždy platit předem a na zvolené pojistné období.

I když máte jako cizinec komplexní zdravotní pojištění, vždy se nejdříve snažte kontaktovat asistenční službu, než se vydáte k lékaři. Tam vám řeknou, co máte dělat a nasměrují vás do smluvního zdravotnického zařízení. Telefonní číslo na asistenční službu najdete na asistenční kartičce, kterou získáte po sjednání pojištění.

Pojištění můžete momentálně sjednat u 6 komerčních pojišťoven:

 • PVZP a.s.
 • Slavia
 • Uniqua
 • AXA Assistance
 • ERGO
 • Maxima

Pojištění cizinců u pojišťovny VZP a.s.

Pojišťovna VZP a. s. nabízí 2 druhy komplexního pojištění:

 • pojištění Plus
 • pojištění Exclusive

Pojištění platí pouze na území ČR, ale můžete ho rozšířit i na oblast Schengenu.

Zdravotní pojištění cizinců Plus je možné přizpůsobit na míru vašim potřebám a zvolit samostatný program „Profesionální sporty“ nebo „Novorozenec“. Pokud vám stačí jen základní varianta pojištění, pak zvolte variantu „Standard“.

Zdravotní pojištění cizinců Exclusive je pro vás tou správnou volbou, pokud hledáte pojištění, které bude shodné s klasickým veřejným zdravotním pojištěním. Pojištění pokrývá i onemocnění, která vznikla před sjednání smlouvy. V rámci pojištění Exclusive je zároveň možné připojistit i poporodní péči o novorozence a hodí se i pro profesionální sportovce.

Pojišťovna Slavia cizinci

V rámci pojišťovny Slavia můžete vybírat ze 2 balíčků pojištění:

 • Komplexní pojištění cizinců GO
 • Komplexní pojištění cizinců VIP Club

Komplexní pojištění cizinců GO je možné rozšířit o balíček „Máma a miminko“, kdy je pojistný limit týkající se péče o novorozence navýšen na 300 000 Kč. A pojišťovna Slavia myslela i na profesionální sportovce, kteří mohou využít speciální balíček „Profesionální sport“.

V rámci komplexního pojištění cizinců VIP Club je navýšen především limit u stomatologické péče a předepsaných léků, a to až na 10 000 Kč za 1 rok. Zároveň je možné využívat nadstandardních služeb soukromé kliniky H Plus.

UNIQA komplexní pojištění pro cizince

Pojišťovna UNIQA nabízí celkem 4 druhy komplexního pojištění:

 • Komplex
 • Komplex Extra
 • Komplex +
 • Komplex 2

Balíčky Komplex a Komplex Extra se od sebe liší především limitem pojistného plnění, který je u pojištění Komplex Extra navýšen na 100 000 EUR. V rámci Komplex Extra můžete navštívit praktického lékaře až 10x ročně, zatímco v balíčku Komplex je to pouze 1x ročně.

Pojištění Komplex + a Komplex 2 nabízejí stejný limit pojistného plnění, tedy 75 000 EUR. Balíček Komplex+ je určen profesionálním sportovcům. Těhotné ženy by pak měly zvolit balíček Komplex 2, který zahrnuje i péči o novorozence, a to až do stáří 14 dnů.

Pojišťovna AXA Assistance a cizinci

U pojišťovny AXA Assistance máte na výběr ze 2 pojistných programů, těmi jsou:

 • Standard
 • Matka

S pojištěním Standard získáváte limit pojistného krytí 60 000 EUR, a pokud vám lékař předepíše léky, pojišťovna je proplatí až do limitu 5000 Kč. Péči v těhotenství vám pojištění Standard uhradí jen po 3měsíční čekací lhůtě od sjednání pojištění a porod po 8měsíční čekací lhůtě.

V pojištění Matka je zahrnuta péče o těhotnou ženu, péče související s porodem bez čekacích lhůt navíc také péče o novorozence. Celkový limit pojistného plnění je stejný jako u pojištění Standard a shodný je i limit pro návštěvu zubaře nebo na předepsané léky. Na poporodní péči o novorozence pak připadá až 300 000 Kč.

S AXA Assistance spolupracuje Frenkee – jeho klienti mj. těží z toho, že jde o celosvětovou síť, pojišťovna jako jedna z mála kryje i rakovinu a HIV/AIDs, které vzniknou v ČR, má vlastní revizní lékaře a akutní případy můžete konzultovat po telefonu s lékaři AXA díky službě Telemedical.

ERGO pojištění cizinců

ERGO pojišťovna nabízí 3 varianty komplexního pojištění:

 • Komplex
 • Baby
 • Dítě +

V případě, že má dospělý pacient sjednané pojištění Komplex, tak může jít na prohlídku k praktickému lékaři 1x za 2 roky.

Balíčky pojištění Baby a Dítě + se hodí pro těhotné ženy a děti do 5 let. Do pojištění Baby je zahrnuta péče o matku v průběhu těhotenství a péče o novorozence až do 1 měsíce věku. S balíčkem Dítě + může vaše dítě absolvovat preventivní prohlídky u dětského doktora a povinné očkování.

Maxima pojištění pro cizince

Pojišťovna Maxima momentálně nabízí 2 druhy komplexního pojištění:

 • Standard
 • Exclusive

Pojištění Standard nabízí celkový pojistný limit 80 000 EUR a možnost připojištění pro těhotenství a porod.

V rámci pojištění Exclusive získáváte nejen vyšší celkový limit pojištění, ale i vyšší limit v případě zubního ošetření.

Srovnání základních variant komplexního pojištění

Celkový limit pojistného plnění

Limit zubní ošetření

Limit předepsané léky

Počet smluvních zdravotnických zařízení

Automatické pojištění i pro Schengen (max. na 30 dní)

PVZP a.s.

60 000 EUR

5000 Kč

5000 Kč

5000

ne

Slavia pojišťovna

75 000 EUR

5000 Kč

5000 Kč

329

ano

UNIQA pojišťovna

75 000 EUR

Bez omezení

Není stanoven

62

ano

AXA Assistance

60 000 EUR

5000 Kč

5000 Kč

Není uvedeno

ano

ERGO pojišťovna

80 000 EUR

6000 Kč

Není stanoven

Není uvedeno

ano

Maxima pojišťovna

80 000 EUR

400 EUR

Není stanoven

140

ano

Jednotlivé komerční pojišťovny se liší především limitem pojistného krytí, všechny samozřejmě respektují zákon č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců, ale několik z nich jde ve službě klientům ještě o krok dál.

Některé pojišťovny zase vynikají počtem smluvních zdravotnických zařízení. Pokud už dopředu víte, že budete muset čas od času cestovat za prací v rámci Schengenu, je lepší vybrat pojišťovnu, která tuto možnost nabízí. I když se ošetření týká jen nutné a neodkladné péče a nesmíte se zdržet déle než 30 dnů, tak se určitě budete v zahraničí cítit příjemněji.

Jednotlivé pojišťovny jinak řeší i otázku očkování. U dětí je povinné očkování samozřejmostí i v rámci základní varianty komplexního pojištění, ale dospělí ho musí platit z vlastní kapsy, pokud si nechtějí připlatit za dražší verzi pojištění.

Při výběru komplexního pojištění záleží čistě na vašich požadavcích. Jinou verzi pojištění musíte zvolit v případě, že jste těhotná, věnujete se profesionálnímu sportu nebo si potrpíte na nadstandardní péči. Sjednání komplexního pojištění je pro cizince zásadním krokem, pokud se rozhodnou v ČR zůstat na dlouhou dobu – vždy je lepší být přípraven a u zdraví to platí dvojnásob. Ošetření cizinců bez pojištění je navíc velmi komplikované a nákladné.

Často se ptáte

 • Co je to Schengenský prostor (Schengen)?
  Zobrazit odpověď
  Co je to Schengenský prostor (Schengen)?
 • Co je to limit pojistného plnění?
  Zobrazit odpověď
  Co je to limit pojistného plnění?
 • Co jsou to smluvní zdravotnická zařízení a jak získám jejich adresu?
  Zobrazit odpověď
  Co jsou to smluvní zdravotnická zařízení a jak získám jejich adresu?
 • Platí smlouva o pojištění pro cizince okamžitě?
  Zobrazit odpověď
  Platí smlouva o pojištění pro cizince okamžitě?
 • Co je to služba Telemedic/Telemedical?
  Zobrazit odpověď
  Co je to služba Telemedic/Telemedical?
 • Potřebuji na smlouvu k pojištění cizinců razítko?
  Zobrazit odpověď
  Potřebuji na smlouvu k pojištění cizinců razítko?
 • S čím asistenční služba k pojištění cizinců poradí?
  Zobrazit odpověď
  S čím asistenční služba k pojištění cizinců poradí?

Hledáte pojištění?

Spočítat pojištění